Plastová okna Hliníková okna Dřevěná okna Zimní zahrady Žaluzie Proč nová okna? Rady a tipy Prodejci | |
Zimní zahradyZimní zahrada dokáže prodloužit letní sezonu a spojit vás s přírodou. Tvoří přechodný prvek mezi interiérem a exteriérem s bohatými možnostmi využití. Zimní zahrady jsou součástí domu, z bytu se do nich volně prochází a rostliny nejsou jejich primární funkcí. To jsou hlavní rozdíly mezi nimi a skleníkem. Funkčnost zajistí řešení na míru, protože každá zimní zahrada je unikát. Nedoporučuje se stavba svépomocí, raději se obraťte na odborníky. Využití zimní zahradyK základním otázkám patří, k čemu chceme zimní zahradu používat. Od toho se odvíjí její umístění, podoba, velikost, materiály, přitápění, stínění i návaznost na dům. Poslouží například k pěstování rostlin, posezení, odpočinku i provozování koníčků, jako jídelna nebo pracovna. Zimní zahrady mohou být vytápěné i nevytápěné. |
Nejprve se musíme zamyslet nad konstrukcí. Rámy mohou být plastové nebo kovové, dřevo se příliš nevyužívá. Plast má horší konstrukční možnosti, naopak nejširší skýtá hliník. Konstrukce může být subtilní, elegantní a přitom má vysokou nosnost. Někdy se staví i z oceli. Výplně bývají skleněné vyjma polykarbonátu využívaného pro střechy. Ke stínění se hodí žaluzie, rolety, rohože nebo speciální fólie.
Zapomenout bychom neměli na větrání, a to jak v létě, tak i v zimě. Minimálně jedna třetina plochy stěn by měla mít možnost otevírání. Ve stropě jsou ideální automaticky ovládaná okénka, ve stěnách manuální. Náročnější mohou zvolit klimatizaci. Důležité je také zvolit správné zastínění.
U novostavby je dobré naplánovat zimní zahradu jako její součást, aby vznikl harmonický architektonický celek. U stávající nemovitosti je třeba respektovat její tvář a zimní zahradu k domu a zahradě co nejpřirozeněji včlenit. Někdy postačí ohlášení stavby, jindy potřebujeme stavební povolení. Pohodlné je nechat si zimní zahradu postavit na klíč i se zajištěním veškeré administrativy.